Burcu Çataloğlu Sinangin

burcu1Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Burcu Çataloğlu Sinangin, 1984 İzmir doğumludur. İzmir Özel Fatih Anadolu Lisesi ve Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Zihinsel ve bedensel engelli bireylerin rehabilitasyonu, aile danışmanlığı, madde kullanan ve suça sürüklenmiş çocuklar ve ailelerine psikolojik danışmanlık hizmeti veren özel ve resmi kurumlarda 3 yıl görev yapmış ve Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Danışmanlığı Yüksek Lisans Programını 2011 yılında tamamlamıştır. “Madde Kullanan ve Kullanmayan Ergenlerin Psikolojik Sağlamlık ve Aile İşlevleri Açısından Karşılaştırılması” konulu yüksel lisans tezi vardır. 1012 yılına kadar Özel Aile Danışma Merkezlerinde Çocuk, Ergen, Yetişkin ve Çiftlerle psikolojik danışmanlık çalışmalarını sürdürmüş ve şu anda Liman Aile Danışma Merkezi’nde çocuk, ergen, yetişkin ve ailelerle çalışmaktadır.

Lisans ve Yüksek Lisans eğitimine ek olarak aldığı diğer eğitimler;

Aile ve Evlilik Terapisi Eğitimi (Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu), Psikolojik Değerlendirme Sürecinde Öngörüşme Ve Kısa Süreli Danışmanlık Eğitimi (Uzm. Psikolog Nurdan Ökten – Türk Psikologlar Derneği), Aile ve Çift Terapisinde Yapılandırılmış İlk Görüşme Ve Genogram Eğitimi (William Hiebert – Hiebert Institute), Bilişsel – Davranışçı Açıdan Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları (Dr. Okan Cem Çırakoğlu – Türk Psikologlar Derneği), Çocuk Odaklı Aile Terapisi Eğitimi, (Uzm. Psikolog Fatma Torun REID – AŞAM Çocuk ve Aile Gelişim Merkezi), Çocuk ve Ergenlerde Öfke ve Saldırganlığın Kontrolü Eğitimi (Yrd. Doç. Dr. Serap Tekinsav – Türk Psikologlar Derneği), Aile ve Çift Terapisine Giriş Eğitimi (Eğitimci: William Hiebert – Hiebert Institute), Çocuk Değerlendirme Paketi (Doç. Dr. Gülsen Erden – Türk Psikologlar Derneği), Minesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) Uygulama ve Yorumlama Eğitimi (Doç Dr. Umut Yıldız-Türk Psikologlar Derneği), Halime Odağ Psikanaliz ve Psikoterapi Vakfı Ruh Sağlığı Eğitimi Seminerleri (Dr. Celal Odağ – Halime Odağ Psikanaliz ve Psikoterapi Vakfı)

Çalışma alanları;

•Çocukta Gelişimi Değerlendirme Testleri ile Gelişimin İzlenmesi ve Aile Eğitimi (0-6 yaş)

•Çocuk ve Ergenlerde Görülen Duygusal, Sosyal ve Davranışsal Problemler ve Aile Danışmanlığı (6-18 yaş)

•Lise ve Üniversite Sınavlarına Hazırlık ve Sınav Kaygısı ile Baş Etme (Bireysel Görüşme ve Grup Çalışmaları)

•Aile Danışmanlığı

•Evlilik Sorunları

•Cinsel Terapi

•Aile İçi İletişim Problemleri

•Ebeveyn Danışmanlığı

•Boşanma Sürecinde Danışmanlık

◦Sağlıklı Bir Boşanma Süreci

◦Boşanma Sürecinde Çocuk

Yayınları;

Çataloğlu, B. (2010). Madde Kullanan ve Kullanmayan Ergenlerin Psikolojik Sağlamlık ve Aile İşlevleri Açısından Karşılaştırılması. Yüksek Lisans Tezi. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, İzmir.