GÜZEL BİR TATİL İÇİN…

Psk. Burçak Eritmen Yeşiltaş & Psk. Fatima Keskin

Tatil yaklaşıyor, hepimiz heyecanlıyız. Tatil planı yapmak özellikle çocuklar dahil olduğunda daha karmaşık olabilir. Anne babalar tatili en keyifli halde geçirebilmek için seçenekleri değerlendirirler.
Nereye gitsek, ne yapsak, kimlerle görüşsek gibi soruları cevaplandırıp bir karar vermeye çalışırlar. Tatilinizi keyifli hale getirebilmek için aşağıdaki minik ipuçlarından yardım alabilirsiniz.

  • Öncelikle çocuğunuza tatilden ne beklediğini sorun. Yapmak istediği şeylerin listesini oluşturmasını isteyerek başlayabilirsiniz.
  • Ardından aynı şekilde eşler siz birbirinize sorun, tatilden siz ne bekliyorsunuz ve sizde listeyi kendiniz için oluşturmaya başlayın.
  • Tatil için ayırdığınız bütçeyi belirleyin. Bu nasıl bir tatil yapabileceğiniz hakkında yönlendirici olup tartışma riskini azaltacaktır.
  • Birbirinizden farklı düşünceleriniz, planlarınız olabilir. Bunları paylaşın ve bu saye de çocuğunuzda farklı fikirlerin olabileceğini bunlara saygı duyulması gerektiğini ve ortak kararı almayı kabulü görmüş ve öğrenmiş olacak.
  • Ayrıysanız; ebeveynler olarak planı siz belirleyin ve neler yapabileceğinizi açık ve basit bir şekilde çocuğunuza sunun. Baskı yapmaktan kaçınarak tatilin hangi kısmını hangi ebeveyniyle geçirmek istediğini sorun.
  • Güzel bir tatil geçirmek için destekleyici ve anlayışlı birer dinleyici olmayı deneyebilirsiniz. Empati kurmak, değer vermek, dinlediğini göstermek gerilimi ve tartışmaları azaltır. Bunu hem eşinizle hem de çocuğunuzla günlük yaşantınızda ya da önemli kararlar alırken daha sağlıklı iletişim kurabilmek için uygulayabilirsiniz.
  • Kardeşleri tatilde bir arada tutmaya önem verin. Kardeş ilişkileri uzun vadede hayat boyunca zorluklarla baş etme de koruyucu etkiye sahiptir. Kardeşlerin tatillerini bir arada geçirmesi onların gelişimlerini destekler, aynı zamanda birlikte anılar biriktirmelerini ve birbirlerine olan bağlarını güçlendirmelerini sağlar.
  • Tatilinizde yolunda gitmeyen bir şey olursa, birbirinizi suçlamaktan kaçının. Eğer çocuklar anne babalarının birbirlerini suçladığına şahit olurlarsa, kendilerini suçlarlar kafaları karışır ve öfkelenebilirler. Hal böyle olunca çocuklar bir yandan bununla baş etmeye çalışırken hiçbir aile üyesi tatilden hiçbir şey anlamaz ve eğlenemezler.

 

Özetle, evlilik ayrılık ve ebeveynlik karmaşık ama aynı zamanda hayatımızda bir o kadar da önemli kavramlardır. Ne kadar çok uyum ve anlaşma odaklı ilerlerseniz, hem tatiliniz hem de hayatınız daha kolay ve eğlenceli olur.
İyi tatiller!

Yorum yazabilirsiniz...

*

captcha *