ERGENLE YAŞAMANIN 7 İPUCU

ergenPsikolog Fatıma Keskin 

Çocuğunuz ergenlik dönemine girdiği andan itibaren, ebeveynlik rolünüzün tekrardan gözden geçirmek, kendinizi  yeniden tanımlamanız gerekir. Bu dönem hem çocuklar hem de ebeveynler için garip ve kafa karıştırıcıdır. Çünkü ergenler kafası karmaşık ev arkadaşıdırlar. Karmaşıklığının sırrı etraflarındaki anlam veremediğimiz kabuklarındadır. Kendilerini bu kabukların altında öyle iyi gizlerler ki, anne ve babaları gerçekten çok zorlanır. Bu dönemin macerası kendilerini bu kabuktan sıyrılma mücadelesidir. Bu durumda anne baba kontrolü ele almak mı yoksa bu duruma katlanması mı gerekir? Ergen beyninin bazı bölgeleri bir süreliğine çalışmadığı için bu süreyi çalışan bölgeleriyle idare etmemiz yani katlanmamız gerekiyor. Yine de basit kurallara uyulduğunda bu dönem sağlıklı bir biçimde atlatılabilir.

  1. İpucu

Ergenler de ebeveynlerinin mutluluğunu istiyorlar. Ergenlerin davranışları sizin anne-baba olmanıza bir darbe değildir, onların niyeti sizinle her zaman yüz göz olmak değildir. Muhtemelen anne baba olarak size karşı meydan okuduklarında veya denediklerini hissettiğinizde; “Beni bu konuda ezip geçemez” diye düşünüyor olabilirsiniz. İnanın ki, sizin ergeniniz bunu amaçlamamıştır.

2.İpucu

Kurallar net olmalı. Kuralları olan bir ebeveyn olarak; “zaten kurallar var, ama benim çocuğum bunları yerine getirmiyor” diye düşünebilirsiniz. Bu durumda kurallarınızı tekrar gözden geçirmeniz güncellemeniz gerekiyor. Bu kuralların nasıl oluşturulduklarına iyi bakın. Kurallar ergenle birlikte mi oluşturuldu? Yoksa gerçekten sizin olmasını istediğiniz kurallar mı? Ergen çocuğunuzla birlikte kural oluşturmayı başaramazsanız çok yorulursunuz.

3.İpucu

Çok fazla kurallar ve kavgalar çocuğunuzun sizden uzaklaşmasını sağlar. Onunla iletişim halinde olmaya özen gösterin. Endişenizi belirtin, ama endişeniz bir yasağa dönüşmesin. Ergeniniz bu dönemde kendiyle ilgili bir keşif yolculuğuna çıkmıştır. Ortaokula gitmek onların dünyasını daha da büyük hale getiriyor. Bu çıkmış oldukları yolculukta bir polis memurundan ziyade bir rehbere ihtiyaç duyarlar. Bir ebeveyn olarak ergen çocuğunuz gibi kendinizi çok heyecanlı hissedebilirsiniz. Ama unutmayın ki, sizin hissettiklerinizi onlar çok iyi fark ederler. Çocuğunuzun sizden yardım istemesini beklemeyin, birlikte bir şeyler yapın. Örneğin, teknoloji konusunda bizden iyi oldukları için bu konu da yardım isteyebilirsiniz. Çocuğunuzu soru yağmuruna tutmayın. Genelde ergenler bunu bir sorgulama/yargılama olarak algılarlar. Eğer sormanız gerekenler varsa: onaylayıcı ve ilgili ses tonu ile sorun. Örneğin “bu senin için nasıldı?” gibi…

4.İpucu

Çocuğunuzun her şeyi anlatmasını beklemeyin. Siz çocuğunuzun ebeveynisiniz, arkadaşı değil, sizinle kendisi arasında bir mesafe koyarak kendi kimliğini oluşturmaya çalışır. Bu nedenle ebeveyn, ergenin üzerindeki ellerini  gevşetip, o’na fırsat vermesi lazım. Bu sağlıklı bir ayrılmayı kolaylaştırır. Hem ebeveyn hem de çocuk kişisel mahremiyet alanları yaratılmalıdır. Her anne baba çocuğunun nereye gittiğini merak eder, bunu telefonunu kurcalayarak ve yakalanıp yüz göz olarak değil daha açık iletişim kanalları oluşturarak yapabilirsiniz.

  1. İpucu

Ergenler öncelikle kendileri güveni kazanmak isterler ve daha sonra bunu layık olduklarını ispat etmek eğilimindedirler. Sizin endişeniz çocuğunuzun güvenini kazanmanıza engel olmamalı. Genellikle çatışmalar bu noktadan başlar. Kaygınızı  dile getirebilirsiniz: “Ben bir ergenin ebeveyniyim, seni sürekli koruyamam ama merak ederim eğer olan bitenden beni de haberdar edersen daha az çatışırız” Ergeniniz sizin net ve dürüst olmanızı çok takdir eder,  sizde ne görürse, onu aynalar.

  1. İpucu

Ergenler de normal insanlardır. Onların da sizin gibi duyguları, arzuları ve öncelikleri vardır. Çocuğunuza yaptığınız en küçük şeylerde bile, kendinize bunun doğru olup olmadığını sorgulayın. Mesela çocuğunuz kirli kıyafetlerini her gün çamaşır selesini atmasının ona bir yararı var mı? Veya sadece siz mi dağınıklığa karşı bir rahatsızlık duyuyorsunuz? Bir orta yol bulmanın yollarını araştırın. “Ben bunun önemli olduğunu düşünüyorum, ama sen bu konuda farklı düşünebilirsin. Senin ne düşüneceğini belirleyemem. Ancak bu çamaşırların yıkanıp ütülenmesini istiyorsan buraya atmalısın”

  1. İpucu

Ben dili kullanmayı alışkanlık haline getirin. Bazen istemsiz bir şekilde ağzınızdan uygun olmayan kelimeler çıkar. Hep yargılayıcı konuşuyorsanız bunları fark edin.

“Sen zaten hep geç kalırsın”, “Sen hep koltukta yatarsın”, “Çok kabasın her zaman sözümü kesiyorsun”… gibi cümleler tipik Sen Dili sözleridir… “Bir şey söylemeye başlayıpta bir türlü sonun getiremediğim zaman çok rahatsız oluyorum”, “Kolumun çekiştirilmesinden hoşlanmıyorum” gibi cümleler Ben Dili’dir.

Tabii bunları uygulamak söylenmesinden daha zordur biliyorum, ama unutmayın ki bu ergenlik çağı bir gün sona erecek ve siz feraha ereceksiniz.

Ergenlik döneminden geçen çocuğunuzun tadını çıkarın, çünkü bir bakmışsınız ki yetişkin bir birey olup evden gitmiştir…

Yorum yazabilirsiniz...

*

captcha *