Yeni yıl dileklerimiz neden gerçekleşmiyor?

 

 

image
Fatıma Keskin
Psikolog

Bir çok kişi yeni yıl için dileklerde bulunuyor bunlar gerçekleşmediğinde yeterince disiplinli hareket etmediğini düşünüyor. Ne yazık ki gerçekleşmemesinin nedeni sadece disiplin eksikliği değil. Aslında, istenilen koşullar yerine getirildiğinde, disiplin olmadan da dilekler gerçekleşebilir. Örneğin eve abur cabur almadığımızda, sağlıklı beslenmeye adım atmış oluruz. Çoğu zaman disiplinin olmadığından değil, bulunduğumuz ortam ve koşulları iyi ayarlamadığımızdan dolayı isteklerimizi gerçekleştiremiyoruz. Uygun ortam ve koşullar dileklerimizi gerçekleştirmede önemli bir etkendir. Şüphesiz bunları sağlamak bizim elimizde.

Engel olarak tanımladıklarımız:

Çok az zaman veya para,
Cazibesi,
Belirsiz bir amaç,
Çok az bilgi,
Kötü duygular,
Diğer rahatsızlıklar.

Örneğin: Amacınız bu yıl daha fazla spor yapmak mı?

O halde büyük bir ihtimalle çok az zamanınız olacak (zaman), evde koltukta televizyon seyretmek daha çekici gelecek (cazibe), hangi spor merkezinin iyi olduğunu bilmiyorsunuz (az bilgi), bugün kendini kötü hissettiğiniz için evde kalıp güzel bir akşam ile kendinizi ödüllendirmek istiyorsunuz (kötü duygular), spor yaparken aşırı terlediğiniz için bundan dolayı rahatsız oluyorsunuz (diğer rahatsızlıklar).

Dileklerinizi gerçekleştirmek için ne yapacaksınız?

Dileklerin hayal değil gerçek olması için kendinizi zorlamak yerine bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edin:

1.  Çok az zamanınız mı var?

Hangi zamanlarda kendinize vakit ayırabilirsiniz? Bunu ajandanınıza not edin.

2..  Cazibesi sizi çekiyor mu?

Cazip durumları etkisiz hale getirin. İşyerinizden sonra direk spor merkezine gidin.

3. Belirli bir amacınız var mı?

Örneğin spor’u neden yapmak istiyorunuz? Amacınızı açıkça yazın. Yazılı hale getirmek çok önemli. Kağıt kalemi elinize alıp yazmaya başladığınızda aslında çok şeyin aklınıza gelmediğini göreceksiniz. Biraz düşünün, neden spor yapacaksınız? Zayıflamak için spor yapacaksanız, işi biraz daha zorlaştırır, kendinize katlanmanız gereken bir yük daha eklemiş olursunuz. Egzersiz yapmayı, yürümeyi, hareketli olmayı hayatının bir parcası haline getirenler spor yapmadan duramıyorlar. Bir durak önce otobüsten inip yürümeyi, yürüyen merdiven yerine merdivenleri tercih etmeyi yazabilirsiniz. Böyle düşünmeye başladığınızda bir çok şey ürettiğinizi göreceksiniz. Bunları yazarsanız farkına varmadan bazılarını uygulamaya başladığınızı göreceksiniz.

4.  Yeterli bilgiye sahip misiniz?

Bu konu hakkında doğru kişilerle konuşun ve internette doğru bilgi edinin. Yapmak istediğiniz konuda bilgi sahibi kişilerle konuşmak sizi motive eder, en kestirme yolu gösterir; zamandan ve enerjiden kazanırsınız

5.Diğer rahatsızlıklara karşı ne yapabilirsiniz?

Bazı rahatsızlık veren durumları kabullenmelisiniz. Ancak küçük değişikliklerle durumu daha yaşanılabilir hale getirebilirsiniz, örneğin güzel kokan bir deodorant ve havlu kullanabilirsiniz.

Tüm engelleri fark edin ve bunun için ne yapabileceklerinizi düşünün. Sonuç olarak, sizin için uygun olan koşullar ve zeminler hazırlayın böylelikle dileklerinizi gerçekleştirmeniz kolaylaşacaktır.

Yorum yazabilirsiniz...

*

captcha *